Telefon 71 327 67 80

Jaką skrzynię biegów wybrać? Porównanie skrzyń automatycznych i manualnych – wady i zalety

skrzynia biegow automat czy manualOdkąd na rynku pojawiły się samochody z automatyczną skrzynią biegów trwa gorąca dyskusja nad tym, która skrzynia jest lepsza – automatyczna czy manualna. Obie wersje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, ale i tak w Polsce jedynie 10% samochodów poruszających się po drogach wyposażonych jest w skrzynię z automatyczną przekładnią. Na jej temat istnieje wiele mitów. Poniżej pomagamy je rozwiać.

Najczęściej modele ze skrzynią automatyczną wybierane są w przypadku samochodów typu SUV. Właśnie w przypadku tych samochodów ponad połowa sprzedanych egzemplarzy to auta ze skrzynią automatyczną. Na taki rodzaj skrzyni decydują się zwłaszcza doświadczeni kierowcy, którzy cenią sobie wygodę użytkowania auta.

Skrzynie automatyczne mogą być dużą zaletą również dla początkujących kierowców, bo pozwalają one skupić się na samej jeździe i lepiej kontrolować to co się dzieje na drodze. Nie musimy się już martwić o dodatkową i mocno angażującą uwagę obsługę drążka. Przeprowadzone wśród niemieckich kierowców badania wykazały też, że obsługa samochodów ze skrzynią automatyczną zwiększa poczucie bezpieczeństwa jazdy.

Obsługa automatu

Dużym atutem automatycznej skrzyni biegów jest jej łatwa obsługa. Praktycznie nie wymaga ona żadnych działań ze strony kierowców. Świetnie sprawdza się w miejskiej jeździe, jeździe w korkach, gdzie trzeba cały czas ruszać i zatrzymywać się. Dużym plusem w tym przypadku jest również brak sprzęgła, w związku z tym odpada kolejny problem związany z obsługą auta. Wielu zwolenników tego rodzaju rozwiązania to kobiety, które po prostu cenią sobie komfort jazdy i bezproblemową obsługę. W Polsce coraz częściej decydują się one na samochód wyposażony w automat.

Komfort jazdy

Skrzynia automatyczna podnosi komfort jazdy. Dzięki automatycznej regulacji, możemy uniknąć szarpnięć samochodu, które miałyby miejsce w przypadku prowadzenia pojazdu ze skrzynią manualną niezbyt sprawną ręką. W przypadku aut ze skrzynią automatyczną łatwiej też ruszymy pod górkę, gdyż automatyczna skrzynia biegów ma tę właściwość, że auto puszczone z hamulca powoli toczy się do przodu. Nie ma konieczności zaciągania hamulca ręcznego. Nie ma też ryzyka, że auto zgaśnie, bądź stoczy się z górki. Kolejny plus jest taki, że nie ma możliwości tzw. „zaduszenia silnika". Jazda zdecydowanie jest łatwiejsza i bardziej płynna, co może być dużą zaletą i ułatwieniem zwłaszcza dla młodych kierowców.

Koszty użytkowania i remontu

W starszych typach samochodów wyposażonych w automat, koszty codziennej jazdy mogą być nieco wyższe niż w przypadku samochodów wyposażonych w skrzynię manualną. Producenci aut ostatnio jednak zwrócili uwagę na tę wadę i obecnie samochody wyposażane są w coraz bardziej zaawansowane technicznie skrzynie, które nie przyczyniają się do zwiększenia kosztów eksploatacji pojazdu. Niestety koszty naprawy skrzyni automatycznej w przypadku jej nieprawidłowego działania mogą być znaczenie wyższe niż przy naprawie skrzyni ręcznej. W Polsce trudniej też może nam być znaleźć mechanika, który podejmie się naprawy. Jednak mamy i coś na pocieszenie dla tych, którzy obawiają się kosztów związanych z naprawą – w praktyce takie skrzynie rzadko się psują, bo są zaprogramowane na poprawną obsługę, w związku z czym odpada nam kwestia związana z niewłaściwą obsługą skrzyni, a to najczęstszy powód awarii w przypadku skrzyń manualnych.

Osiągi

Jeszcze kilka lat temu powszechnie uważano, że samochód wyposażony w skrzynię manualną ma lepsze osiągi niż ten wyposażony w skrzynię automatyczną. Technika poszła jednak mocno do przodu i obecnie to stwierdzenie, oczywiście w przypadku nowych aut, wydaje się dość bezpodstawne. Obecnie na rynku dostępne są samochody z różnymi rodzajami automatycznych skrzyń biegów – mogą być wyposażone w klasyczne przekładnie automatyczne, bezstopniowe skrzynie CVT zapewniające świetny komfort jazdy, czy dwusprzęgłowe skrzynie automatyczne. Te ostatnie gwarantują nawet lepsze osiągi niż skrzynie manualne.

Przeciwnicy automatu

Przeciwnikami automatu zwykle są kierowcy, którzy przyzwyczaili się do skrzyni manualnej, lubią czuć samochód i nie rzadko mają do tego sportowe zacięcie. Podstawowym zarzutem wobec automatu bywa zwykle fakt, że kierowcy nie mogą sami decydować o tym na jakim biegu jadą i dobierać go do swoich potrzeb i stylu jazdy. Dla niektórych kierowców prowadzenie auta wyposażonego w automat jest też, jak sami to oceniają, zbyt monotonne. Warto wiedzieć, że obecnie nawet w sportowych autach montuje się skrzynie automatyczne, zwykle mamy w nich wybór między skrzynią automatyczną, a manualną.

Budżet

Do kategorii wady zaliczymy również kwestie finansowe związane z zakupem auta z automatem. Niestety tego rodzaju skrzynie biegów są droższe. Poza tym wadą jest też zawężony wybór marek i modeli. W przeciwieństwie do tego co na Zachodzie, w Polsce nie kupimy popularnych modeli z automatem. Decydując się na zakup auta sprowadzanego z zagranicy, które jest wyposażone w automat, koniecznie należy udać się do specjalistycznego warsztatu, aby sprawdzić stan skrzyni biegów.

Formularz kontaktowy